WhatsApp Güvenliği

Gizlilik ve Güvenlik DNA'mızda var

İlk günden beri WhatsApp'ı arkadaşlarınızla iletişimde kalmanız, doğal afetlerde hayati önem taşıyan bilgileri paylaşmanız, ayrılmış aileleri tekrar birleştirmek veya daha iyi bir hayat aramaya yardımcı olmak için geliştirdik. Bazılarınızın en kişisel anları WhatsApp ile paylaşıldı, işte bu nedenle uygulamamızın en son sürümlerinde uçtan uca şifreleme özelliğini geliştirdik. Uçtan uca şifrelendiğinde mesajlarınızın, fotoğraflarınızın, videolarınızın, sesli mesajlarınızın, belgelerinizin ve aramalarınızın yanlış ellere düşmesi engellenmiş olur.

Varsayılan Olarak Güvenlik

WhatsApp'ın uçtan uca şifrelemesi siz ve mesajlaştığınız kişi uygulamamızın en son sürümünü kullanıyorsa mümkündür. Pek çok mesajlaşma uygulaması mesajları sadece siz ve kendileri arasında şifrelemektedir. WhatsApp'ın uçtan uca şifrelemesi ise gönderilenlerin sadece siz ve iletişim kurduğunuz kişi tarafından okunacağını temin eder. Aradaki hiçkimse, hatta WhatsApp bile gönderilenleri okuyamaz. Bunun nedeni mesajlarınızın bir kilitle güvene alınmış olmasıdır. Kilidi açıp mesajı okumak için gereken özel anahtar sadece siz ve mesajı gönderdiğiniz kişide bulunur. Ek bir güvenlik olarak, her bir gönderdiğiniz mesajın kendine özgün bir kilidi ve şifresi bulunur. Bunların hepsi otomatik olarak olur: Mesajlarınızı güvene almak için bir ayarı açmaya veya özel gizli sohbetler oluşturmaya gerek olmaz.

Özgürce Konuşun

WhatsApp Araması, aileniz ve arkadaşlarınız başka bir ülkede olsalar bile onlarla konuşmanızı sağlar. Tıpkı mesajlarınız gibi, WhatsApp aramaları da uçtan uca şifrelenmektedir, yani WhatsApp veya diğer kişiler bunları dinleyemez.

Mesajlarınız Sizin Kontrolünüzde

Mesajlarınız sizin kontrolünüzde olmalı. İşte bu nedenle, mesajlarınızı ilettikten sonra WhatsApp bunları sunucularında tutmaz. Zaten uçtan uca şifreleme, WhatsApp ve diğer kişiler bunları okuyamaz demektir.

Kendiniz Görün

WhatsApp gönderdiğiniz mesajlar veya yaptığınız aramaların uçtan uca şifrelenmiş olup olmadığını kontrol etmenizi sağlar. Kişi bilgisi veya grup bilgisindeki bildiriye bakın.

Detayları Alın

Open Whisper Systems ile ortaklaşa geliştirilen, WhatsApp'ın uçtan uca şifrelemesinin derinlemesine teknik açıklamasını okuyun.