Pełne szyfrowanie

Prywatność i bezpieczeństwo są częścią naszego DNA, dlatego też najnowsza wersja naszej aplikacji zawiera pełne szyfrowanie. Pełne zaszyfrowanie wiadomości, zdjęć, filmów, wiadomości głosowych, dokumentów, aktualizacji statusów i połączeń zapobiega przed ich wpadnięciem w niepowołane ręce.

Dowiedz się więcej o statusie WhatsApp w telefonach typu: Android | iPhone | Windows Phone

Pełne szyfrowanie w WhatsApp dostępne jest, kiedy zarówno Ty, jaki i osoby z którymi się komunikujesz, użytkują najnowszej wersji aplikacji.

Pełne szyfrowanie w WhatsApp zapewnia, że jedynie Ty i osoba z którą się komunikujesz może odczytać zawartość wysłaną do niej, i nikt pomiędzy Wami, nawet WhatsApp. Twoje wiadomości zabezpieczone są jakby unikatowym zamkiem, do którego jedynie odbiorca i Ty macie specjalny klucz, potrzebny do otworzenia i przeczytania wiadomości. Dla dodatkowego zabezpieczenia każda wysyłana wiadomość ma swój unikatowy zamek oraz klucz. Wszystko to dzieje się automatycznie: nie ma konieczności włączania żadnych ustawień ani zakładania specjalnych sekretnych czatów, w celu zabezpieczenia wiadomości.

Ważne: pełne szyfrowanie jest zawsze włączone, pod warunkiem że wszystkie strony posługują się najnowszą wersją WhatsApp. Nie ma możliwości wyłączenia pełnego szyfrowania.

Czym jest ekran "Weryfik. kod zabezpieczenia" w informacjach o kontakcie?

Każdy z Twoich czatów posiada własny kod zabezpieczenia używany do zweryfikowania, że połączenia i wiadomości w danym czacie są w pełni zaszyfrowane.

Uwaga: weryfikacja kodu zabezpieczenia jest opcjonalna i używana jedynie do potwierdzenia, że wysyłane wiadomości są w pełni zaszyfrowane.

Kod ten możesz znaleźć w danym czacie na ekranie informacji o kontakcie, w postaci zarówno kodu QR, jak i 60 cyfrowego kodu. Kody te są unikatowe dla każdego z czatów i mogą być porównane przez partnerów w rozmowie, w celu weryfikacji pełnego zaszyfrowania wiadomości w czacie. Kody zabezpieczenia to widoczne wersje specjalnych kluczy, które dzielone są pomiędzy Tobą a danym kontaktem. Nie ma obaw, kod ten to nie klucz sam w sobie, ponieważ jest on zawsze utrzymywany w tajemnicy.

Weryfikacja pełnego zaszyfrowania czatu

  1. Otwórz czat
  2. Dotknij pola z nazwą kontaktu, aby otworzyć ekran informacji o kontakcie
  3. Dotknij pola Szyfrowanie, aby wyświetlić kod QR oraz 60 cyfrowy kod

Jeśli Ty i Twój kontakt znajdujecie się obok siebie, wówczas możecie zeskanować wzajemnie swoje kody QR lub porównać 60 cyfrowy kod. Jeśli zeskanujesz taki sam kod, pojawi się zielony haczyk. Skoro kody pasują, możesz mieć pewność, że nikt nie przechwytuje Waszych wiadomości ani połączeń.

Jeśli kody nie pasują do siebie, możliwe, że próbujesz zeskanować kod innego kontaktu lub posługujesz się innym numerem telefonu. Jeśli Twój kontakt niedawno ponownie zainstalował WhatsApp lub zmienił telefon, zalecamy odświeżenie kodu poprzez wysłanie wiadomości do tej osoby, a następnie ponowną próbę zeskanowania kodu.

Więcej o zmianie kodów zabezpieczenia dowiesz się w tym artykule FAQ.

Jeśli Ty i Twój kontakt nie znajdujecie się obok siebie, masz możliwość wysłania tej osobie 60 cyfrowego kodu. Poinformuj daną osobę, że po otrzymaniu kodu od Ciebie powinna ona zapisać ten kod, a następnie porównać z 60 cyfrowym kodem wyświetlonym na ekranie informacji o kontakcie w sekcji Szyfrowanie. W telefonach typu Android, iPhone oraz Windows Phone możesz użyć opcji Udostępnij (na ekranie kodu QR/60 cyfrowego kodu), aby wysłać ten kod poprzez SMS, e-mail itd.

Wyświetla się, że moje wiadomości nie są zaszyfrowane

Możliwe jest, że po dotknięciu pola Szyfrowanie na ekranie informacji o kontakcie bądź grupie zobaczysz informację, że Toje wiadomości nie są zaszyfrowane. W takiej sytuacji najprawdopodobniej Ty lub osoba, z którą czatujesz musi zaktualizować WhatsApp do najnowszej wersji. W momencie gdy wszyscy uczestnicy grupy lub osoba, z którą wymieniasz wiadomości w indywidualnym czacie zaktualizują WhatsApp do najnowszej wersji, wówczas pojawi się informacja, że wiadomości w tym czacie są w pełni zaszyfrowane.

Więcej informacji znajdziesz w artykule o Zabezpieczeniach WhatsApp.

Pozdrawiamy,
Zespół Wsparcia WhatsApp