Silinen mesajları nasıl kurtarırım?

WhatsApp konuşma geçmişinizi saklamadığımızdan, ne yazık ki silinmiş sohbetlerinizi geri getiremiyoruz. WhatsApp'ın 2.10.1 ve üstü sürümlerinde, sohbet geçmişinizi yedekleyip geri yüklemek için iCloud yedekleme özelliğimizi kullanabilirsiniz.

iCloud yedeği

iCloud yedekleme özelliği ile WhatsApp sohbet ve medyalarınızı iCloud hesabınızda yedekleyebilirsiniz. Yedeklemelerde yer sağlayabilmek amacıyla videoların dahil edilmediğini lütfen unutmayın. İnternet bağlantınıza ve yedekleme boyutunuza göre iCloud yedekleme işlemi biraz zaman alabilir.

WhatsApp Ayarları > Sohbet Ayarları > Sohbet Yedeği'ne giderek ve Şimdi Yedekle'yi seçerek sohbetlerinizin yedeğini her zaman manuel olarak oluşturabilirsiniz. Ayrıca, Otomatik Yedek'e gidip yedekleme sıklığını seçerek yedeklemelerin otomatik olarak oluşturulmasını ayarlayabilirsiniz.

Koşullar:

 • iOS 5.1 veya üstüne sahip olmalısınız.
 • iCloud'a giriş yapmalısınız ( iPhone Ayarlar > iCloud).
 • iOS 7 için: Belgeler ve Veriler AÇIK olarak ayarlanmalıdır (iPhone Ayarlar > iCloud > Belgeler ve Veriler).
  iOS 8 için: iCloud Drive AÇIK olarak ayarlanmalıdır (iPhone Ayarlar > iCloud > iCloud Drive).
 • Sohbet geçmişi ve WhatsApp fotoğraf, sesli not ve sesli mesajlarınız için iCloud'unuzda yeterli boş alan bulunmalıdır.
 • iPhone'nunuzda yedekleme oluşturabilmek için yeterli alan bulunmalıdır.

Hücresel veri üzerinden iCloud kullanımı

Mobil internet kullanımınız hakkında endişeleniyorsanız, iCloud'unuzu sadece Wi-Fi'ya bağlıyken kullanacak şekilde sınırlamanızı tavsiye ederiz. iCloud'un mobil internet üzerinden kullanımını kapatmak için iPhone Ayarlar > iCloud > iOS 8 için iCloud Drive ya da iOS 7 ve öncesi için Belgeler ve Veriler'e gidip Hücresel Veriyi Kullan'ı kapalı olarak ayarlayın.

iCloud'dan sohbet geçmişini kurtarma

iCloud yedeğinden sohbet geçmişinizi kurtarmak için, öncelikle WhatsApp Ayarları > Sohbet Ayarları > Sohbet Yedeği'ne giderek sohbet geçmişinizin iCloud'da bir yedeğinin olduğundan emin olun. Eğer en son yedeklemenin ne zaman oluşturulduğunu görürseniz, uygulamayı silip App Store'dan yeniden yüklemeniz yeterlidir. Telefonunuzu doğruladıktan sonra, ekrandaki talimatlar sohbet geçmişinizi yeniden yüklemeniz için sizi yönlendirecektir. Aynı iCloud yedeği şartları iCloud'un yeniden yükleme yapması için gereklidir. Ayrıca, yedekleme yaptığınızdaki ve geri yüklemeye çalıştığınız telefon numarası aynı olmalıdır. Örnek olarak, başka bir WhatsApp hesabındaki sohbet geçmişini aktaramazsınız. Eğer bir iCloud hesabını paylaşıyorsanız bu, yedeklemelerinizi ayrı olarak saklamanızı sağlar.

iCloud aksaklık çözümleme

Eğer iCloud'dan yedekleme ya da geri yükleme yaparken sorun yaşıyorsanız bu muhtelemelen WhatsApp ile ilgili bir sorun değil iCloud hesabı ile ilgili bir sorundur.

Eğer yedekleme yaratamıyorsanız, lütfen aşağıdakileri deneyin:

 1. iPhone Ayarları > iCloud'dan, iCloud'a bağlı olduğunuzu onaylayın.
 2. iPhone Ayarları > iCloud'dan, iCloud Drive'ın açık olduğunu onaylayın. iOS 7 ve öncesi sürümleri kullanıyorsanız, iCloud Drive yerine Belgeler & Veriler göreceksiniz.
 3. Eğer iOS 7 ve öncesi sürümlü iPhone'larda yedekleme yapmaya çalışıyorsanız, Apple ID'nizi kullanan başka bir cihazın iCloud Drive'ının açık olmadığını onaylayın. Eğer Apple ID kullanan herhangi bir cihazda iCloud Drive açarsanız iOS ve öncesi sürümlerde veri yükleyemeyeceksiniz. Yedekleme yapmak için iOS 8'e güncellemeniz gerekebilir.
 4. Yedekleme yaratmak için iCloud hesabınızda yeterli alanınız olduğunu onaylayın. iPhone Ayarları > iCloud > Depolama Alanı'ndan ne kadar uygun alanınız olduğunu görebilirsiniz.
 5. Eğer hücresel veri ağı üzerinden yedekleme yapıyorsanız iOS 8 için iPhone Ayarları > iCloud > iCloud Drive'dan ya da iOS 7 ve öncesi için iPhone Ayarları > Belgeler & Veriler'den Hücresel Veri Kullanımının açık olduğundan emin olun.
 6. WhatsApp Ayarları > Sohbet Ayarları > Sohbet Yedeği'nden "Şimdi Yedekle"ye basarak yedekleme yapmaya çalışın ekranda "yükleniyor" yazısı olduğu sürece WhatsApp'ı açık tutun.
 7. Başka bir ağdan yedekleme yapmaya çalışmak - tercihen en çok bağlandığınız ağ. iCloud daha sıklıkla bağlandığınız ağın coğrafi konumunda yedekleme yapmaya çalıştığınızda en iyi çalışacak şekilde dizayn edilmiştir.

Eğer yedeklemeyi geri yükleyemiyorsanız, lütfen aşağıdakileri deneyin:

 1. Yedeklemenin kurulduğu iCloud hesabından ve aynı telefon numarasından veri geri yüklemeye çalıştığınızı onaylayın.
 2. iPhone'unuzda yedeklemeyi geri yükleyeyecek yeterli alanınız olduğunu onaylayın. Telefonunuzda iPhone Ayarları > Genel > Hakkında'ya giderek uygun alanı görebilirsiniz.
 3. iPhone Ayarları > iCloud'dan iCloud Drive'ın açık olduğunu onaylayın. iOS 7 ve öncesi sürümleri kullanıyorsanız, iCloud Drive yerine Belgeler & Veriler göreceksiniz.
 4. Eğer yedekleme iOS 8'de iCloud Drive kullanılarak yaratıldıysa, iCloud Drive'ın açık olduğu iOS 8 olmayan hiçbir cihazda bu yedeklemeyi geri yükleyemeyeceksiniz.
 5. Apple ID'yi kullanan herhangi bir cihazda iCloud Drive'ı açtıysanız, telefonunuz iOS 8 olmadıkça veriyi geri yükleyemeyeceksiniz.
 6. Başka bir ağdan geri yükleme yapmaya çalışmak - tercihen en çok bağlandığınız ağ. iCloud daha sıklıkla bağlandığınız ağın konumunda geri yükleme yapmaya çalıştığınızda en iyi çalışacak şekilde dizayn edilmiştir.

iPhone Yedeği

iPhone'nunuzu güncel olarak iTunes veya iCloud kullanarak yedeklediyseniz, önceki bir iPhone yedeklemesinden WhatsApp sohbetlerinizi iPhone'nunuza geri yükleyebilirsiniz. iPhone'nunuzu yedekleyip geri yükleme yapma hakkında daha fazla bilgi için bu Apple Destek sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Konuşmayı E-postala

Sohbet geçmişinizin kaybolmasını önlemek için, konuşmayı e-posta ile kendinize gönderebilirsiniz:

 1. WhatsApp'ı açıp e-postalamak istediğiniz WhatsApp konuşmasını seçin.
 2. Kişinin ismine veya grup konusuna dokunun.
 3. Sayfayı aşağı kaydırın ve Konuşmayı Epostala'yı seçin.
 4. Konuşmayı Medya Ekle veya Medya Olmadan e-posta ile göndermeyi seçin.
 5. E-posta adresinizi girip Gönder'e dokunun.

Hoşçakalın,
WhatsApp Destek Ekibi