WhatsApp neden telefon numaramı ve telefon rehberimi kullanıyor?

Telefon numaranızı istememizin nedeni, WhatsApp'ın arkadaşlarınızla aranızdaki sohbet mesajlarını aynı SMS sistemi gibi iletiyor olmasındandır.

Telefon rehberi bilgileriniz size özeldir. WhatsApp'ı kullanan hiçkimsenin adres defteri bilgilerinize, siz bu bilgilerinizi o kişilerle paylaşmadıkça, erişimi yoktur. Gizliliğinize önem veriyoruz, kişisel bilgilerinizi asla kimseye satmadık, satmıyoruz ve satmayacağız. Eğer Gizlilik Politikamız hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, lütfen bu Gizlilik Bildirimi sayfamıza göz atın.

WhatsApp, istenmeyen spam mesajlarını mümkün olduğunca engellemek ve uygulamayı kullanırken yaşadığınız deneyimi en üst düzeyde tutmak için telefon rehberinizdeki telefon numaralarını kullanır. WhatsApp, hiçbir kişisel bilginizi başkalarının sisteminde tutmaz. WhatsApp, telefon rehberinizdeki numaralara bakar ve bu numaraların WhatsApp'a kayıtlı olup olmadığını kontrol eder. Bu işlem, telefon rehberinizdeki WhatsApp kullanan kişilerin Favoriler listesinde (Android'de Kişiler sekmesi) ve Sohbetler ekranında görünmesini sağlar. Tüm bu süreçte, WhatsApp kullanan kişileri belirlemek için sadece telefon numaraları, emniyetli bir şekilde ve şifreli bir bağlantıyla WhatsApp'a gönderilir. İsim, e-posta, adres ve diğer benzeri bilgiler gönderilmez. Daha sonra uygulama, kiminle sohbet ettiğinizi anlamanız için, numaraları telefon rehberinizdeki isimleriyle gösterir.

"Neden reklam satmıyoruz" hakkındaki Blog makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Bu makale, kullanıcı gizliliği hakkındaki görüşlerimizi, kullanıcılarımızdan ne beklediğimizi ve onların bizden ne beklemesi gerektiğini açıklar.

Hoşçakalın,
WhatsApp Destek Ekibi