Yurtdışındayken, veri dolaşımı için ücret uygulanır mı?

WhatsApp Messenger, telefonunuzdaki web tarayıcısının ve e-postanın kullandığı aynı internet paketini kullanır. Eğer dolaşımdayken hücresel veri kullanmanız ek ücretlendirmeyle sonuçlanıyorsa, aynı şekilde dolaşımdayken WhatsApp'ı kullandığınız için mobil operatörünüz tarafından ek ücretlendirmeye tabi tutulabilirsiniz. Diğer ülkelerdeki uluslararası dolaşım, SIM kartları, ücretler ve politikalar hakkında ayrıntılı bilgi için mobil operatörünüze başvurun. Eğer uluslararası bir veri planınız yoksa, dolaşımdayken oluşabilecek ekstra ücretleri önlemek için Veri Dolaşımı'nı kapatın.

Veri dolaşımının etkin olmadığını doğrulamak için:

Android 2.1 ve 2.3

Ayarlar > Kablosuz & ağ ayarları > Mobil şebekeler'e gidin ve Veri dolaşımı özelliğinin devre dışı olduğundan emin olun.

Android 4.0+

Ayarlar > Mobil veya Hücresel şebeke > Menü Tuşu > ve Veri dolaşımı'nın kapalı olduğuna emin olun.

Üçüncü parti Android

Telefon ayarlarlarınızdan veya Veri kullanımı'nı bulup Veri Dolaşımı özelliğinin kapalı olduğundan emin olun.

Wi-Fi internet erişimine ve mevcut WhatsApp hizmetine sahipseniz, WhatsApp'ı Wi-Fi bağlantısı üzerinden kullanmak ücretsizdir.

Eğer veri dolaşımı telefonunuzda aktifse, ekstra veri ücretlendirmesine maruz kalmamak içinWhatsApp ayarlarınızdan, Medyayı otomatik indir özelliğinin altından Dolaşımdayken tüm medyaları devre dışı bırakacak şekilde ayarlamanızı öneririz. Medyayı otomatik indir özelliğini nasıl ayarlayacağınızı öğrenmek için bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Seyahat ederken WhatsApp durumunuzu, "Şu an yurtdışındayım, Wi-Fi ile bağlandığımda yanıtlayabilirim" olarak ayarlamanızı öneririz. Böylece arkadaşlarınız neden hemen yanıt vermediğinizi anlarlar.

Hoşçakalın,
WhatsApp Destek Ekibi