WhatsApp verilerimi nasıl yedeklerim, geri yüklerim veya aktarırım?

WhatsApp verilerinizi yerel yedekleme ve/veya Google Drive kullanarak yedekleyebilirsiniz. Yerel yedekleme, telefonunuzda her sabah saat 2'de otomatik olarak yaratılır ve veritabanınızı telefonunuzda bir dosyaya kaydeder.

Google Drive

Sohbet ve medyalarınızı Google Drive'a yedekleyebilirsiniz, böylece telefonunuzu değiştirirseniz veya yeni bir telefon alırsanız sohbet ve medyalarınız aktarabilirsiniz. Google Drive'ı kullanmak için, aşağıdakileri kontrol edin:

 1. Cihazınızın Google Drive ile eşleştirilmiş olması gerekir.
 2. Telefonunuzda Google Play Hizmetleri yüklenmiş olmalıdır (sadece Android 2.3.4 ve ilerisi için kullanılabilir).
 3. Google Drive hesabınızda tüm WhatsApp verileriniz için yeterli boş alan olmalıdır.
 4. Telefonunuzda yedekleme yaratabileceğiniz yeterli boş alan olmalıdır.
Google Drive'a nasıl yedekleme yapılır?
 1. WhatsApp'ı açın.
 2. Menü Tuşu > Ayarlar > Sohbetler > Sohbet yedeği'ne gidin.
 3. Google Drive'a yedekle'ye dokunun ve isteğinize göre yedekleme sıklığını ayarlayın, veya hemen yedekleme yapmak için Yedekle'ye dokunun.
 4. Sohbet geçmişinizi yedekleyeceğiniz Google hesabını seçmeye yönlendirileceksiniz. Eğer Google hesabınız yoksa, yönlendirildiğinizde Hesap ekle'yi seçin. Yedekleme için kullandığınız Google hesabını lütfen unutmayın.
 5. Yedekleme için kullanmak istediğiniz bağlantı ağını seçmek için Yedekleme bağlantısı'na dokunun. Hücresel veri üzerinden yedekleme yapmanın ek veri ücretlendirilmesine neden olabileceğini lütfen unutmayın.
Google Drive hakkında önemli notlar
 1. İlk yedeklemenin tamamlanması biraz zaman alabilir. Lütfen bu süre zarfında telefonunuzu şarja takılı tutun.
 2. Sohbet yedekleme sıklığınızı, yedekleme yaptığınız hesabı ve hangi bağlantı üzerinden yedekleme yapmak istediğinizi her zaman Menü Tuşu > Ayarlar > Sohbetler > Sohbet yedeği'ne giderek değiştirebilirsiniz.
 3. Bir Google hesabından her yeni Google Drive yedeklemesi yaptığınızda bir öncekinin üzerine yazılır. Eski bir Google Drive yedeklemesini geri yüklemek mümkün değildir.

Yedeklemeleri geri yükleme veya aktarma

Numaranızı doğruladığınızda WhatsApp size sohbet ve medyalarınızı geri yüklemek isteyip istemediğinizi soracaktır. Sorulduğunda "Geri yükle"ye dokununmanız yeterlidir. Eğer WhatsApp bir yedekleme bulamazsa, bunun nedeni aşağıdakiler olabilir:

 1. Aynı Google hesabıyla giriş yapmamışsınızdır.
 2. Yedekleme oluştururken kullanılan telefon numarasını kullanmıyorsunuzdur.
 3. SD kartınız ve/veya sohbet geçmişiniz bozulmuştur.
 4. Telefonunuzda veya Google Drive'da bir yedekleme dosyası bulunmamaktadır.

Not: Yeni bir telefona verilerinizi aktarmanın en kolay yolu Google Drive kullanmaktır. Yerel bir yedeklemeden aktarmak istiyorsanız, bilgisayar yardımıyla, dosya tarayıcısı veya SD kartla aktarmanız gerekir. Eğer verileriniz /sdcard/WhatsApp/ dosyasına kaydedilmemişse, dahili veya ana yedekleme dosyası görebilirsiniz.

Daha eski yedeklemeleri geri yükleme

Telefonunuz en son 7 günlük yerel yedekleme dosyalarınızı saklar (Google Drive sadece en güncel olanını tutar). Eğer en güncel olmayan, daha eski bir yedeklemeyi geri yüklemek isterseniz aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Bir dosya yöneticisi indirin. Burada bazı seçenekler bulabilirsiniz: Dosya Yöneticileri ve Tarayıcıları.
 2. Dosya Yöneticisinde sdcard/WhatsApp/Databases dosyasını bulun. Eğer verileriniz SD karta kaydedilmemişse, sdcard yerine dahili veya ana yedekleme dosyası görebilirsiniz.
 3. Geri yüklemek istediğiniz yedekleme dosyasının seçin ve msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12 olan ismi msgstore.db.crypt12 olarak değiştirin. Eski yedeklemenizin crypt9 veya crypt10 gibi daha eski bir protokol ismine sahip olması mümkündür. Crypt uzantısındaki numarayı değiştimeyin.
 4. WhatsApp'ı telefonunuzdan kaldırın.
 5. WhatsApp'ı yeniden yükleyin.
 6. Sorulduğunda Geri yükle'ye dokunun.

Yedekleme ve geri yükleme sorunlarını giderme

Eğer Google Drive yedeklemesi yapamıyorsanız, lütfen aşağıdaki adımları takip edin:
 1. Telefonunuza eklenmiş bir Google hesabı olduğuna emin olun.
 2. Google Drive hesabınızda yedekleme yapabilmek için yeterli boş alan olduğuna emin olun. Google Drive'da ne kadar alanınız kaldığını ekranınızın sol alt kenarında görebilirsiniz.
 3. Telefonunuzda Google Play hizmetlerinin yüklenmiş olduğuna emin olun. Not: Google Play hizmetleri sadece Android 2.3.4 ve ilerisi için kullanılabilir.
 4. Eğer hücresel veri ağı üzerinden yedekleme yapmaya çalışıyorsanız, hem WhatsApp hem de Google Play hizmetleri için veriniz olduğundan emin olun. Emin değilseniz operatörünüzle iletişime geçin.
 5. Farklı bir ağ üzerinden yedeklemeyi deneyin (örneğin eğer hücresel veri ağı üzerinden yedekleme yapamıyorsanız Wi-Fi üzerinden bağlanmayı deneyin).
Eğer Google Drive yedeklemesini geri yükleyemiyorsanız, lütfen aşağıdaki adımları takip edin:
 1. Yedeklemenin yaratıldığı aynı telefon numarası ve Google hesabından geri yükleme yapmaya çalıştığınıza emin olun.
 2. Telefonunuzda yedeklemeyi geri yükleyecek yeterli alan olduğunu kontrol edin.
 3. Telefonunuzda Google Play hizmetlerinin kurulu olduğunu doğrulayın. Not: Google Play hizmetleri sadece Android 2.3.4 ve üzerinde kullanılmaktadır.
 4. Telefonunuzun şarjının dolu olduğundan veya telefonunuzun şarja takılı olduğundan emin olun.
 5. Telefonunuzun güçlü ve sabit bir ağa bağlı olduğundan emin olun. Eğer geri yükleme, çalışmayan bir hücresel ağ bağlantısı kullanıyorsa Wi-Fi ile bağlanmayı deneyin.

Farklı platformlarda mesajların nasıl geri yüklendiğini öğrenin: iPhone | Windows Phone | BlackBerry | Nokia S60 | BlackBerry 10

Hoşçakalın,
WhatsApp Destek Ekibi