Nie mogę połączyć się z WhatsApp!

Jeśli masz problemy z połączeniem, zalecamy, aby wykonać następujące kroki:

  1. Upewnij się, że masz zainstalowaną najnowszą wersję WhatsApp. Kliknij tutaj
  2. Sprawdź, czy Telefon Twój jest podłączony do internetu oraz że natężenie sygnału połączenia jest silne. Spróbuj otworzyć stronę internetową z przeglądarki telefonu
  3. Upewnij się, że Twój telefon nie używa jedynie połączenia WAP. WhatsApp używa połączenia kanału danych non-web/non-HTTP socket aby wysyłać i odbierać wiadomości, dlatego też będziesz potrzebować pakietu internetowego, aby używać WhatsApp na swoim telefonie Nokia. Skontaktuj się ze swoim operatorem komórkowym, aby uzyskać informacje: jak odblokować połączenia kanału danych non-web/non-HTTP socket. Możesz uzyskać pomoc w skonfigurowaniu swojego telefonu.
  4. Upewnij się, że Twój telefon nie korzysta z połączenia proxy. Jeśli nie wiesz dokładnie, jakiego połączenia używasz, zalecamy skontaktować się z operatorem komórkowym w celu uzyskania informacji
  5. Jeśli nadal nie możesz się połączyć, zrestartuj telefon (wyłącz i włącz ponownie)

Problemy z połączeniem często spowodowane są ustawieniami telefonu lub też z połączeniem internetowym albo operatorem komórkowym. W większości przypadków brak połączenia z internetem jest tymczasowe, a Twoje wiadomości zostaną wysłane i odebrane jak tylko znajdziesz się w miejscu, gdzie połączenie ma silne natężenie.

Jeśli powyższe kroki nie rozwiązują Twojego problemu, możliwe jest, że Twój operator komórkowy blokuje konkretne kanały danych, których WhatsApp używa do wysyłania i odbierania wiadomości. W takim przypadku należy skontaktować się z operatorem komórkowym, aby uzyskać informacje: jak odblokować połączenia kanału danych non-web/non-HTTP socket. Możesz uzyskać pomoc w skonfigurowaniu swojego telefonu.

Zwróć również uwagę, że czasami zajmuje to trochę czasu, aby wiadomości zostały wysłane i odebrane. Jest wiele powodów, dla których dostarczenie wiadomości do danej osoby jest wydłużone i widzisz tylko jeden haczyk. Może to mieć miejsce na przykład, kiedy telefon odbiorcy jest wyłączony lub kiedy nie ma on połączenia z internetem (z powodu przekroczenia limitu pakietu danych lub braku zasięgu).

Dowiedz się jak rozwiązać problemy z połączeniem dla telefonów typu: Android | iPhone | BlackBerry | Nokia S40 | Windows Phone | BlackBerry 10.

Pozdrawiamy,
Zespół Wsparcia WhatsApp